Kóstolom Csapat |
|
4/15/2024 7:51:38 PM |
Kedvencekhez adva |
Kedvencekhez adás |
A Balaton-felvidék mindössze 217 méter magas Sabar-hegye talán évmilliók óta csak arra vár, hogy egy jókedélyű közgazdász beleszeressen a hegy lábánál egy szőlőültetvénybe, majd induló borászatát róla nevezze el. A Sabar Borház lassan másfél évtizede az aprócska tanúhegy része, borai és rendezvényei pedig azóta sokezer vendéget vonzottak ide.
Ádám Gábor, a Sabar Borház tulajdonosa korábban nemigen gondolta, hogy a számítógép monitorja helyett egyszer majd a saját borteraszáról bámulja esténként a naplementét, miközben a saját borát kortyolgatja. Bár 2009-ben az egész csak hobbinak indult, mára évente negyvenegynéhányezer borospalackra kerül rá a Sabar címke, és ezeknek a boroknak nem nehéz a rajongóivá válni. De nem csak a boroknak. A „sabarizmus” már-már fogalommá vált a visszatérő vendégek körében, hiszen itt olyan vendéglátás, olyan programok, na és olyan naplemente várja őket, ami miatt újra és újra érdemes felkerekedni.
„Kis hegy, nagy borok” – hirdeti a Sabar Borház szlogenje. És hogy milyen borok készülnek a hegy lábánál? Jelenleg négy fehérszőlőből: olaszrizlingből, rajnai rizlingből, szürkebarátból és kéknyelűből kóstolhatjuk ki a Badacsonyi borvidék ásványos ízvilágát. Balaton környéki pincéhez illően persze legnagyobb mennyiség az olaszrizlingből van. Abból többfélét is kóstolhatunk: könnyedebb reduktív bort, vagy hordóban érleltet, de olyan is van, ami több területről származik, és részben tartályban, részben hordóban készül. A rajnai rizlingnek is több arcát megismerhetjük a pincénél: a Hercegföld névre hallgató egy fiatal, 4 éve termő ültetvényről származik, a számokkal jelölt pedig 50 éves tőkékről érkező szőlőből – a címkén lévő számok mindig az adott évjáratban ebből a borból palackozott mennyiséget mutatják. A palettát két kékszőlő is tovább színezi, a kékfrankosból általában rozé, a cabernet franc-ból pedig egy izgalmas vörösbor kerül a palackokba. Az első években a borok Nagy Lászlóhoz, a Villa Tolnay borászához kötődtek, 2016 óta pedig Földi Bálinthoz, de a mindennapi szőlész-borász feladatokat, pincemunkákat a kezdetek óta Répási Tamás látja el.
Hetedik éve már, hogy a Sabar Borházhoz kóstolópince, kóstoló terasz is tartozik. Aki egyszer innen nézi végig a naplementét egy pohár borral, az hamar „sabaristává” válik. A frappáns elnevezés az elégedett vendégektől származik, akik visszajárnak borozni, koncertet hallgatni, lazulni. „Arra gondoltam, hogy jó lenne, ha itt a pincénél fogyna el a borok nagyobb része, de ahhoz kevés az, hogy jók a borok. Kell egy hely, ahol le lehet ülni, élvezni lehet a tájat, esetleg lehet enni valamit a borok mellé.” – kezdi mesélni a tulajdonos, Ádám Gábor. – „Utána kitaláltuk, hogy borozgatás közben milyen jó lenne zenét hallgatni, illetve jó társaságban lenni, tulajdonképpen egy kis közösséget létrehozni. Mára évente 6-8 alkalommal rendezünk zenés programokat, július első hétvégéjén például blues koncertet, és ilyenkor 150-200 vendég is összegyűlik nálunk. A Pünkösdi hétvégén Sabari pincetúrát szervezünk, ekkor tőlünk indulunk és ide is érkezünk vissza, közben pedig végig járjuk a környékbeli pincéket, ahol borral és finom falatokkal várnak bennünket. Nyáron a Balaton közelsége miatt egyébként is sűrűbb az élet, de egész évben érdemes figyelni a közösségi média felületeinket, ahol folyamatosan hírt adunk az eseményeinkről.”
Az eseményekre jegyeket rendelni a https://sabar.wineshop.hu/esemenyek oldalon lehet, de addig is, amíg nem jutunk el a Sabar-hegy lábához személyesen, érdemes néhány palack bort rendelni a hangolódáshoz: https://sabar.wineshop.hu/borok
Powered by WineGroup
Ha szeretnél Te is 24 órán belül egy profi webshopot, vedd fel velünk a kapcsolatot! https://winegroup.hu/#kapcsolat
Kövess minket csatornáinkon:
FACEBOOK https://www.facebook.com/winegroup/
INSTAGRAM https://www.instagram.com/winegroup.hu/
LINKEDIN https://www.linkedin.com/company/winegroup
PODCAST Spotify
szöveg: Szabó Hajnalka
fotó: Sabar Borház FB