Borpárbaj: Tannint és Cirkuszt a népnek - Beszámoló!

Kóstolom Csapat

11/2/2022 3:08:19 PM
Kedvencekhez adva
Kedvencekhez adás

“Mr. Kóstolom maradt veretlen!”

Humayer Dávid – játékmester beszámolója (a teljes borsort lent olvashatják)

 

Új szintre lépett a Borpárbaj. Mostantól bárhol az országban lehet Borpárbajt szervezni, csak infrastruktúra és pénz kérdése. Ennek az információnak a bejelentése alkalmából, és mert jó Borpárbajozni, két eddig veretlen Párbajozó csapott össze.

 

Mr. Furmint, azaz Kézdy Dani a Borpárbaj 1. évadát nyerte meg, ezt soha senki nem veheti el majd tőle, hogy ő nyerte a világtörténelem első bajnokságát (és egyébként első meccsét is Mr. Szommcsi ellen).

 

Mr. Kóstolom pedig 3 különálló special edition Borpárbajt nyert meg. Mondhatni ez egyelőre az ő pályája. 

(Rajtuk kívül még a 2. évad győztese veretlen: A Szikla (Szilágyi Laci)).

Mr. Furmint és Mr. Kóstolom jól ismerik egymást, sok párbajt láttak már testközelből, szóval tudják, hogy megy ez... Nézzük, hogyan szelektálták és használták fel az információkat, amiket az évek során gyűjtöttek.

Hétköznapi Fehér (1 pont)

A balatoni gyökerekkel rendelkező Mr. Kóstolom egy 2020-as füredi rajnai rizlinngel kezdett (Villa Gyetvai). A másik sarokban Mr. Furmint jóbarátját, Szilágyi Lacit, és az ő borát, a 2021-es Furmint-Hárs házasítását hívta segítségül. Dani jól tette, hogy a Sziklát megelevenítette, mivel 16-12-re szorosan, de behúzta az 1. kört.

Két jó bor, két személyes történet, két szaktekintély. Megyünk tovább!

Állás – Mr. Kóstolom 0:1 Mr. Furmint

 

Nagy Fehér (1 pont)

Ezt a kört nagyon vártam, mert két teljesen más stílusú fehérbor találkozott. Ez a nézők között is érzelmeket váltott ki, mert hogyan szavazzanak, ha mindkét bor ízlik, de teljesen más stílust képviselnek??!!! “Hát ez a ti döntésetek.” “Melyikből innál még 1 pohárral?” “Melyiknek adnál több pontot?” “Melyik vált ki több pozitív érzelmet belőled?” Néhány kérdés, ami segíthet a szavazásban. Mr. Kóstolom egy 2021-es új-zélandi Sauvignon Blanc-t (Tohu), míg Mr. Furmint a Somlói Apátság Pincészet 2020-as Juhfarkját vonultatta fel. Mindkét bor nagyszerű a kategóriájában, de 18:10-re az óceániai diadalmaskodott. Egyenlít a “házigazda”. :)

Állás – Mr. Kóstolom 1:1 Mr. Furmint

 

Hétköznapi Vörös (1 pont) 

Fú gyerekek. Nagyon sajnálom. Hibáztam. Egy fennmaradt kapszula levágása miatt átugrottam egy kategóriát, de mivel kivételesen nem csak én csomagoltam a borokat, ezért a hétköznapi vörösek a nagy vörösökkel keveredtek. Nem figyeltem.

Ekkora hibát még sosem követtem el a Borpárbaj történelmében. Szerencsére volt annyi bor, hogy ezt a hibát tudtuk időben orvosolni. Az én felelősségem. Tanultunk az esetből. Ennyit a szakmai vétkeimről.

 

Nézzük a lényeget. Mr. Kóstolom: 2020-as bio villányi házasítás Malatinszky Novum. Mr. Furmint: 2020-as mátrai házasítás Centurio. 20:8-ra nyert Mr. Furmint, és ezzel megfordította a meccset.

Állás – Mr. Kóstolom 1:2 Mr. Furmint 

 

Nagy Vörös (1 pont)

Lenyugodtak a kedélyek. Mr. Kóstolom megint új kontinensre vitt minket. A Borpárbaj történelem első kanadai bora érkezett egy különleges szőlőfajtával: Baco Noir 2018-ból.

A különlegesség ellen Mr. Furmint Tokaj, Somló, Mátra után egy egri borral színesítette a csapatát. Kékfrankos-Syrah házasítás, Bukolyi Marcell Steinhauser névre keresztelt borával. A kanadai 18:10-re nyert, így az est folyamán másodszor győzött külföldi bor a magyar ellenében. Mr. Kóstolom egyenlített, így a végső döntés a Jolly-ra maradt. 

Állás – Mr. Kóstolom 2:2 Mr. Furmint

 

Jolly (2 pont)

Összeszámoltam közben az össz szavazatokat, hogy ki győzne, ha a Jolly körben döntetlen alakulna ki. Ez 56-56 lenne, ami azt jelentené, hogy döntetlen alakulna ki a Jolly körben, és akkor minden döntetlen lenne, és erre még nem találtam ki szabályt, hogy ilyenkor mi döntsön. Egyébként ezen sorok írása közben rájöttem. Ilyenkor az fog dönteni, hogy a “Nagy” kategóriákat ki nyerte, és mennyivel.

Szóval Jolly. Tokaj-hegyalja mindkét versenyzőnél. Mr. Kóstolom egy 2017-es sárospataki 5 puttonyos aszút (Pajzos), míg Mr. Furmint egy 2019-es tolcsvai késői szüretet (Oremus) hozott. Az aszú édesebb volt, a késői szüret frissebb, lendületesebb.

 

A végeredmény pediiiiiig: 18:10 az aszúnak! Ezzel kiderült, hogy Mr. Kóstolom tartja meg a veretlen jelzőt!

 

Végeredmény – Mr. Kóstolom 4:2 Mr. Furmint

Botrányos játékvezetés, szoros párharcok, bekiabálások, zúgolódások, reklamálások. Minden, ami egy Borpárbajhoz kell(?).

Mr. Kóstolom nem Master of Wine, nincs Master Sommelier diplomája sem, borszakértőnek is kevesen hívják őt az országban, de egy biztos: 4 Borpárbajból 4-et megnyert. Ezt senki nem mondhatja el magáról az egész világon.

Mr. Furmint 4 magyar borvidékról hozott borokat, bemutatta azt, hogy ő miben hisz. Nem “fan service” borokat hozott, hanem karaktereket, természetes anyagokból készült magyar ékszereket. Ez most nem volt elég.

1 kérdés maradt: Ki fogja Mr. Kóstolomot végre jól elverni??


Köszönöm a vendégeknek és Mr. Furmintnak, hogy eljöttek! Mr. Kóstolom amúgy is otthon volt.


Találkozunk legközelebb!

Kövessétek figyelemmel a Borbár eseményeit itt:
https://kostolomborbar.hu/borbar-rendezvenyek/

Házhoz megy a borpárbaj:
https://www.instagram.com/borparbaj/
https://www.facebook.com/borparbaj

Kostolomborbar:
https://www.facebook.com/kostolom.borbar

WINEMINUTE. BORÁSZATOKRÓL RÖVIDEN - FISCHER BIRTOK

WINEMINUTE. BORÁSZATOKRÓL RÖVIDEN - VILLA GYETVAI

ÜNNEPI VÁLOGATÁSOK ✨ személyesen a borászoktó

Az 50 legjobb magyar borász budapesten
Budapesten gyűlt össze az 50 legjobb magyar borász, hogy egy rendkívül exkluzív program keretein belül, a Borászok Borásza Kóstoló Körön ismerkedjenek egymás legújabb és legkiválóbb tételeivel.   Hagyományosan a március 3-án megrendezett Borkonferencia keretein belül hirdették ki a Kárpát-medence 50 legjobb magyar borászának, azaz a Borászok Borásza díj jelöltjeinek névsorát. A konferenciát követően pedig megrendezték a Borászok Borásza Kóstoló Kört, azt a rendkívül exkluzív eseményt, ahol az ötvenek találkoztak, és egymás legújabb és legkiválóbb tételeivel ismerkedve leadták első szavazatukat a végső győztesre. Kik is ők ötvenen és miért éppen ők kerülhettek be ebbe a nagyon impozáns nevekből álló körbe? Minden évben a Borászok Borászai, azaz a korábbi évek győztesei közös konszenzus alapján állítják össze az ötven fős jelöltlistát, majd ezt követően átruházzák a döntés jogát a jelöltekre, akik kétkörös szavazás keretein belül választják meg maguk közül a legjobbat. A Borászok Borásza Kóstoló Körön már le is bonyolították a voksolás első fordulóját. A szavazatok összesítése után a díjat gondozó Vinum Praemium Alapítvány hamarosan nyilvánosságra hozza az öt főből álló döntős névsort, akikre a második fordulóban szavazhatnak majd az ötvenek. A nagyszerű borász teljesítmények mellett a civil pártfogást is díjazza az alapítvány a Borászok Barátja díjjal, amelyre idén a következő személyiségeket jelölték (abc sorrend): Ambrus Lajos (József Attila-díjas író, szőlőbirtokos, a Food&Wine vendégszerzője), Ipacs Géza (elismert képzőművész, grafikus, több ikonikus boros arculat tervezője), Kézdy Dániel (Borgyűjtő, borkereskedő, borszakíró), Kling József (Elismert borszakíró, a Gusto főszerkesztője), Kovacsik Tamás (az Aszú Étterem borértő tulajdonosa), és Ripka Gergely (Borszakíró, a Táncoló Medve és a Tokaj Guide szerzője) A szavazás izgalmas folyamata tehát elindult, hamarosan megtudjuk, hogy kik kerültek a döntőbe, az április 21-i Borászok Borásza Díjátadógálán pedig kiderül, hogy ki lesz a Borászok Borásza és ki nyeri a Borászok Barátja díjat!     A Borászok Borásza 2023 Jelöltjei:   Árvay János   Légli Géza Balassa István Liptai Zsolt Balla Géza Losonci Bálint Bárdos Sarolta Luka Enikő Barta Károly Makai Gergely Bock József Malatinszky Csaba Bolyki János Maurer Oszkár Bott Frigyes Mérész Sándor Bukolyi Marcel Mészáros László Bussay Dorottya Miklós Csaba Csetvei Kriszta Molnár Péter Dúzsi Tamás Nagy László Eszterbauer János Pálffy Gyula Franz Weninger Sebestyén Csaba Frittmann János Szabó Gyula Gál Tibor Szászi Endre Gere Attila Szepsy István ifj. Heimann Zoltán Szilagyi László Homonna Attila Takler  Ferenc Horváth "Ráspi" József Tarnóczi Zoltán Ipacs Szabó István Tiffán Ede Karner Gábor Várszegi György Kiss Gábor Vesztergombi Ferenc Konyári Dániel Vida Péter Kovács Tamás Wille-Baumkauff Márta
Dűlőbisztró lesz Etyeken március 18-án!
„Bogrács, grill és barbecue, hozzá a bor legyen jó”   Mostantól hivatalos: a barátságos idő és az új energiák Etyekre is megérkeztek. Ennek örömére márciusban Dűlőbisztró pikniket tartanak a helyiek, amelyre a szokásos vendégszeretettel és finomságokkal készülnek. A főszerep a tűzön készült falatoké, a BBQ-é és a grillé lesz, amelyek mellé több helyről lüktető ritmusok, táncra perdítő dallamok szólnak. Vegetáriánus vendégeinkről sem feledkezünk meg: sajttálak, pizzák és mártogatósok is készülnek a Gasztrosétányon. Kóstolj újabb és újabb borokat a virágos fröccstől a komoly vörösekig, koccints velük egy új kezdetre, és frissülj fel a télbúcsúztató Etyeki Pikniken!   KALMÁRBOR (Deák Ferenc utca) Finom borokkal, friss pogácsával készülünk. Kínálatunk hatféle tételt ölel fel: juhfark, szürkebarát, sauvignon blanc, chardonnay, cabernet sauvignon vörös és cabernet sauvignon rosé. Szeretettel várunk a Kecskegödörben, kóstold meg borainkat!   Aubergine pince Padlizsánkrém, zakuszkakrém Aubergine-mártogatós a vegáknak Aubergine-tál a húst kedvelőknek BBQ – Pulled pork szendvics Grillkolbászos hot dog 12:00 órától DJ PEPE a DJ-pultnál   The Vine Hrvstd for You Kedvenc The Vine tételeid: Eloquent: száraz, nem mindennapi Cserszegi fűszeres – Bianca házasítás Zöldbor: a portugál vinho verde stílusában zöldvelteliniből készült száraz, élénk savaival csábító borkülönlegesség Etyek Shade of Gray: száraz, elzászi stílusú elegáns pinot gris More Than Words: félszáraz sauvignon blanc, gyöngyöző borkülönlegesség Balian Grande Cuvée: vadonatúj zászlóshajó tételünk, egy száraz kései szüret Zenit-Zöldveltelini házasítás, amely féléves finomseprős, majd féléves zempléni tölgyes érlelést kapott – ez a megismételhetetlen alkalmak bora Kézműves házi szörpök   ZOÁD WINE Tavaszkezdő piknikünkön bográcsban készült tárkonyos sertésragulevessel várunk! Természetesen boraink, pezsgőink mellett a nagy sikert aratott virágos fröccseinket is újra megkóstolhatod.   ÚJHEGYI KEREKES PINCE A ház bora és pálinkája Saját készítésű mangalica kolbász, szalámi és sonka A ház különlegessége: a zsíroskenyér.   ÁRPÁS LACI SONKAMESTER 2 évig érlelt, sóban pácolt, levegőn szárított sonkakülönlegességek Délvidéki ízek: kemencés és grillételek   HALMI PINCE Saját termesztésből, helyi kistermelői termékeinkkel várunk:  folyóborokkal pálinkákkal szörpökkel kézműves ecetekkel   SÁPI GYÜMÖLCSBOR Kínálatunk: kürtőskalács, lángos, és a jól megszokott gyümölcsborok.   REZEDA TERASZ 00 órától Tavaszi zsongás @Szepesvariszabolcs: Deep/Melodic/Organic/Progressive dallamokkal várunk   Dudok János konyhafőnök DŰLŐBISZTRÓ menüsora: Füstös kápia paprika krémleves márványsajtos burgonyával Tárkonyos szarvasraguleves erdei gombákkal Baconben sült csirkemell-ropogós csónakburgonyával, epres kápiamártással és zöldsalátával Bajor sült csülök sörös jus-vel, rozmaringos tepsis burgonyával BBQ marhaburger baconnel, káposztasalátával, csónakburgonyával, cheddar sajttal Vaslapon sült sertés tarja zöldborsmártásban, medvehagymás burgonyapürével Gombapaprikás galuskával Házicsokoládés mogyorós szelet Etyeki borászatok széles választékával, saját készítésű szörpökkel, etyeki kávéval, sörökkel várunk szeretettel a RezeDa Teraszon!   TÁTRAI Finom borok, szörpök a kínálatunk   ETYEK VINTAGE Powered by Cukorborsó: Egész nap nápolyi pizzasütés  Mellette hamburgersütés Big Green Eggben, és más Cukorborsó-féle finomságok Gluténmentes termékbemutató a La Blanka jóvoltából és gluténmentes pizzasütés Pátyi Levendulás Kert elhozza legjobb levendulás termékeit Bemutatkozik a Déberling családi pince Délután fellép a deDettee(i) és a pingvinek zenekar Ezen kívül finom házi szörpökkel, a Haraszthy és a Szijjártó család boraival várunk   OROSZ GYULA CSALÁDI PINCÉSZETE Kóstoló és vásár a Pincészet termékeiből.   STELÁZSI – KULTÚRSPRICC Tárkonyos vadraguleves csipetkével Szarvashamburger házi recept szerint Sertés grilltarja és csirke hagymás krumplival, savanyúsággal Magyaros tál jófajta kolbászokkal, sonkával, sajttal és zöldségekkel Sajtválogatás a jó borokhoz Kézzel nyújtott sós és édes rétesek   DEBRECZENI CSALÁDI PINCÉSZET Öltsd magadra a tavasz virágait, és készíts magadról tavaszköszöntő képet a Debreczeni Pince feldíszített fotósarkában, amivel etyeki és szekszárdi borokat nyerhetsz! Az Instagramon Tavaszköszöntő Nyereményjátékkal készülünk, ahol 3 résztvevő számára 2 db-os Debreczeni & Ferenczi borokat tartalmazó ajándékcsomagot sorsolunk ki.   Ételek: Sült kolbász Csirke gyrostál Mustáros csirkecomb tepsis krumplival Zöldséges rizottó Pecsenyezsíros kenyér Rétes   Italok: Debreczeni Pincészet & Ferenczi Szőlőbirtok, etyeki és szekszárdi borai Citromos „menzatea”   RÓKUSFALVY BIRTOK 00 – Nyílik a Birtok pinceajtaja 30 – 15.30 Rókusfalvy Főzőverseny A 6 nevezett csapat ekkor kapja meg a „Mystery Boxot” és ekkor derül ki, mit kell elkészíteniük 15.00-órára, mikor is a szakmai zsűri értékelni fogja az ételeket! 00 – 16.00 Márciusi finomságokat tálal a Rókusfalvy Fogadó 00 – 15.00 Daytime Party a szőlő előtt 00 – 14.00 Pincetúra pohárral a kézben   OPTIMUS WINERY Kézműves borok Pálinka Többféle ínyenc hot dog, vegán verzióban is Frissen őrölt Lavazza-kávék, növényi tejjel is Tábortűz   HEGEDŰS SAJTMŰHELY 00 órától látványsajtkészítés 00 órától 2 személyes SajtVarázs tál (sült szijjács, héjában sült burgonya, kukoricacsipsz, bagett, répahasábok) 00 órától tárlatvezetés sajtkóstolóval – jelentkezés és bővebb információ: hegedussajtmuhely.hu
Rajnai Rizlingek a Cseri Pincészettől
A rajnai rizlingnek világszerte óriási rajongótábora van, és itthon is egyre inkább szeretik és keresik a borfogyasztók. Az ízgazdag, jósavú, általában alacsonyabb alkoholtartalmú borok között a citrusosabb, gyümölcsösebb, valamint az érettebb, petrolosabb ízvilág kedvelői egyaránt találnak kedvenceket. A rajnai rizlingnek kifejezetten jól áll egy kis maradékcukor, és külföldön – főleg Németországban és Ausztriában – régóta hódítanak a félszáraz, félédes változatok, Magyarországon azonban a minőségi kategóriát még sokan kizárólag a száraz borokhoz társítják. Egészen addig, amíg meg nem kóstolnak egy maradékcukros rajnai rizlinget… A Pannonhalmi borvidék egyik legismertebb pincészete a Cseri Pincészet, akiknek a neve összefonódik a rajnai rizlinggel. Elsőként ők kezdték el tudatosan kommunikálni, hogy ez a szőlőfajta jól érzi magát Pannonhalmán, és a borvidékük kiemelkedő fajtája lehet, mára pedig már nem kérdés, hogy hazánkban a rajnai rizling kiemelkedő termőterületének nevezhető a Pannonhalmi borvidék mészben gazdag talaja. Az alig több mint egy évtizedes múltra visszatekintő családi borászat a rajnai rizlinget tűzte a zászlajára, a szőlőfajtának szentelt sorozatuk hamarosan nyolc tagúra bővül. Ebben a sorban megmutatják, hogy a szüret időpontjától és a feldolgozás módjától függően egy területről milyen sokféle stílusú bort lehet készíteni. A boraik egyelőre nagyrészt Magyarországon elérhetőek, de céljuk, hogy a nemzetközi boros színtéren is megmérettessék magukat.  Cseriéknek jó rálátásuk van a nemzetközi borvilágra, és a család második generációs ifjú borászának, Barninak az első igazán emlékezetes bor egy moseli stílusú könnyű rizling volt a német DrLoosen Pincétől. Akkor még senki nem sejtette, hogy néhány év múlva Barni a szakmai gyakorlatát ennél a neves borászatnál fogja tölteni, és itt köteleződik el végérvényesen a rajnai rizlingek iránt. A Cseri rajnai rizling sorában a II. sorszám és a Secundus elnevezés mellett a címkén még valami szerepel: Barni’s Riesling. Az ifjú Cseri Barnabás kézjegyét magán viselő bor harmonikus, jóivású, mindenkit levesz a lábáról. Sokan meglepődnek, amikor megtudják, hogy egy félszáraz borba szerettek bele első kortyra, de ennek a kategóriának inkább hazánkban van egy kicsit pejoratív értelmezése. Ez a borstílus azonban tőlünk Nyugatra nem csak elfogadott, de kifejezetten kedvelt is. Külön neve is van: Kabinettnek hívják. Németországban régebben a Kabinett legalább félszáraz, de inkább félédes vagy édes borok gyűjtőfogalma volt, a nem kierjesztett maradékcukor sokkal élvezhetőbbé, izgalmasabbá tette a rajnai rizlingeket. Mára a technológia fejlődésével egyre több száraz Kabinett rizling is készül, de Németországban továbbra is ez a borászatok belépő kategóriájú rizlingje. Aki tehát Kabinett rizlinget rendel, számol azzal, hogy a bora maradékcukrot tartalmaz. Ausztriában ezzel szemben a Kabinett nem feltétlenül a belépő borokat jelenti, inkább már egy komolyabb minőségi kategóriát jelöl, és kötelező a bort szárazra erjeszteni. A Rajnai rizling sorozat Secundusa tehát eddig is a német Kabinett kategóriának felelt meg, de hamarosan egy új bort is megismerhetünk a pincészettől. A tíz tagúra tervezett sorból eddig az I., a III. és a IX. sorszámú hiányzott – mivel a számozás a szüreti időponthoz kötött, ezért nem sorrendben követik egymást a számok -, de napokon belül színre lép az I. bor, a Primus. Az alacsony alkoholtartalmú, 47 gramm maradékcukorral rendelkező rajnai rizling a hazai borokhoz szokott kóstolóknak bizonyára talán kicsit idegen lesz, de érdemes ismerkedni azzal a Németországban közkedvelt stílussal.    Ahol pedig meg is kóstolhatjátok a Cseri borokat:  
Pincenyitogató lesz Etyeken február 18-án!
Ha február, akkor farsangi mulatság, a jókedvből pedig Etyeken ezúttal sem lesz hiány! Nézz ki az Etyeki Piknik februári kiadására, és ne feledd otthon a jelmezed vagy álarcodat sem, mert egyes pincészeteknél jelmezversenyen vehetsz részt. Melegedj át forró finomságokat kóstolva: a farsangi fánktól a különleges forralt borokon át az ínyenc tálakig sokszínű kínálattal várunk. Nyerj a tombolán, és dúdold közben az egyik bakelitünk dalát, érezd jól magad, és kergesd el velünk a telet február 18-án!   Jóllehet a Gasztrosétány mindig várja a vendégeit és januárban egy klassz kis eseménnyel már el is kezdték az idei szezont, azért nem árt mindig egy-egy újabb csalogató programmal emlékeztetni a közönséget arra, hogy miért is érdemes Budapest szőlőskertjébe látogatni. Nos, például azért, mert az Etyeki Piknik 12 keretein belül minden hónapban valami izgalmas, tematikával színesítik az egyébként is közismerten kiváló pincesori hangulatot. A Februári Pincenyitogató a farsang kultúrkörét állítja a középpontba. Mindig finomakat lehet enni (és persze inni) az etyeki Gasztrosétányon, de friss, mosolygós fánkért önmagában is érdemes kilátogatni ide; az pedig lesz többféle változatban. A farsangi hangulatot azonban nem csak ettől várhatjuk majd, hiszen lesz jelmezverseny is, sőt a Rezedánál még a bakelitlemez-gyűjteményüket is előveszik, hogy a füleknek is kedveskedjenek. De lesz matiné és tombola is, kiváló ételek, tüzes és forró italok, szóval minden, mi szem-szájnak ingere.   A szervezők hangsúlyozzák, hogy idén is az „Egész évben Etyek” mottójukat fogják követni, amelynek megfelelően havonta jelentkeznek majd tematikus, borkulturális eseményeikkel, a jól ismert etyeki hangulattal, így márciusban a Dűlőbisztró, áprilisban pedig a már legendás Tavaszi Etyeki Piknik majd. A Piknik weboldalán a teljes év programja elérhető már, alább pedig a Borkorcsolya kínálata böngészhető végig:    – PROGRAM és KÍNÁLAT –   KALMÁRBOR (Deák Ferenc utca) Karnevál a pincében: finom borokkal, farsangi fánkkal, friss pogácsával, tárkonyos ragulevessel várunk. Már hatféle borral tudunk kedveskedni, kóstold meg őket: juhfark, szürkebarát, sauvignon blanc, chardonnay, cabernet sauvignon vörös és cabernet sauvignon rosé borokkal készülünk. Szeretettel látunk a Kecskegödörben!   Aubergine pince Aubergine-tál (padlizsánkrém, kecskesajt, szarvaskolbász, Serrano sonka, tortilla) Zakuszkakrém Grillezett szűzérme vagy sertéstarja spagettivel, sajtszósszal Farsangi fánk (lekvárral, nutellával) Forralt bor (fehér, vörös) 12:00 órától Etyeksession 4 Dj-vel (Copyzor, Rizkid, Mrson, Leap Seconds)   The Vine Hrvstd for You Kedvenc The Vine tételeid: Eloquent: száraz, nem mindennapi Cserszegi fűszeres – Bianca házasítás Zöldbor: a portugál vinho verde stílusában zöldvelteliniből készült száraz, élénk savaival csábító borkülönlegesség Etyek Shade of Gray: száraz, elzászi stílusú elegáns pinot gris More Than Words: félszáraz sauvignon blanc, gyöngyöző borkülönlegesség Balian Grande Cuvée: vadonatúj zászlóshajó tételünk, egy száraz kései szüret Zenit-Zöldveltelini házasítás, amely féléves finomseprős, majd féléves zempléni tölgyes érlelést kapott – ez a megismételhetetlen alkalmak bora Kézműves házi szörpök     ZOÁD WINE Különleges, többszáz éves és újkori recept alapján forralt borokat kóstolhatsz, megízlelheted új bortételeinket a pincészet alsó vendégvárójában és a pince látványteraszán is. Boraink, pezsgőink mellett Valentin-napi meglepetésekkel is várjuk kedves vendégeinket!   ÚJHEGYI KEREKES PINCE A ház bora és pálinkája mellett a bárhangulatért forró koktélok, rumos tea, forró puncs, forralt bor, grog és forró csoki felel! A ház különlegessége a kecskefasírt, de lesz zsíroskenyér is.   ÁRPÁS LACI SONKAMESTER 2 évig érlelt, sóban pácolt, levegőn szárított sonkakülönlegességek Délvidéki ízek: kemencés és grillételek   SÁPI GYÜMÖLCSBOR Kínálatunk: kürtőskalács, lángos, forralt bor (rumos meggyel), túrófánk házi baracklekvárral.   REZEDA TERASZ A nagy sikerre való tekintettel újra elővesszük a bakelitlemez-gyűjteményünket. Nosztalgiázz velünk, miközben az etyeki borászatok színe-javának széles választékához Dudok János konyhafőnök remek PINCENYITOGATÓ ételeit fogyasztod: Tormás burgonyakrémleves almával  Marhagulyás  Házi burgonyás pogácsa, sült bab, porchetta Supreme csirkemell parmezános paradicsommártásban, sajtos burgonyakrokettel Vaslapon sült sertéstarja sült zöldséges jázminrizzsel, tejszínes szarvasgomba mártással Gombás-mozzarellás lasagne /Húsmentes/ Somlói kocka narancsos csokiöntettel, vaníliahabbal   OROSZ GYULA CSALÁDI PINCÉSZETE Farsangi tombola 17 órától. Érkezz beöltözve hozzánk egy pohár borra, és vegyél részt a tombolasorsoláson! További részletek a pincészetnél.   STELÁZSI – KULTÚRSPRICC A hagyományőrző helyszín ínycsiklandó gasztronómiai kínálattal várja vendégeit: fő fogásunk a szarvaspörkölt vörösborosan, borókabogyóval, hagymás törtburgonyával. További kínálatunk: Magyaros hidegtál, 100% szürkemarha kolbász, őzszalámi Libatepertő Sajttál és válogatás különleges sajtokból, gyümölcs, pirítós Tepertős és zsíroskenyér lilahagymával Fánkocskák házi baracklekvárral a farsang jegyében Etyeki borsor a Haraszthy és a Debreczeni Pincészetből   DEBRECZENI CSALÁDI PINCÉSZET A Debreczeni Pincénél a február a farsang jegyében telik, ezért ha a Pincenyitogatón jelmezben, de legalább álarcban érkezel hozzánk, 1 dl forralt bort kapsz ajándékba. 17 órakor kerül sor a jelmezszépségverseny eredményhirdetésére. Előzetesen regisztrálni az info@debreczenipince.hu e-mail címen vagy a helyszínen lehet. A nevezőkről fotót készítünk, a nyertes díja egy palack Ferenczi Cuvée, ami pincészetünk top bora.   Ételeink: Pikáns burgonyakrémleves kolbász chipsszel Sült kolbász Fokhagymás sertéstarja Csirke gyrostál Almás rétes vaníliaszósszal   Italaink: Etyeki és szekszárdi borok Forralt bor Citromos „menzatea” RÓKUSFALVY BIRTOK 00 – Nyílik a Birtok pinceajtaja 00 – Egész napos maszk & jelmezverseny: aki maszkban vagy jelmezben rendel nálunk, ajándékba kap egy mustot vagy kisfröccsöt 30 – Birtok matiné: Zootropolis 00 – Farsangi finomságokat kínál a Rókusfalvy Fogadó 00 – Pincetúra pohárral a kézben   HEGEDŰS SAJTMŰHELY 10:00 órától látványsajtkészítés 12:00 órától 2 személyes SajtVarázs tál (sült szijjács, héjában sült burgonya, kukoricacsipsz, bagett, répahasábok) 15:00 órától tárlatvezetés sajtkóstolóval – jelentkezés és bővebb információ: hegedussajtmuhely.hu
Rajnai rizlingek a házban - VIP Borklub a Kóstolom Borbárban
Jártatok már a Kóstolom Borbár VIP Borklubjában? 1-2 havonta terítékre kerül egy tematika, amit 12 ember (legalább) 12 boron keresztül részletesen megismer.  A tizenkettő ebben az esetben semmiképpen nem egy tucat, sőt! Ilyenkor olyan borokat lehet megkóstolni, amik közül némelyik kereskedelmi forgalomban még/már nem elérhető, vagy éppen ritkán kerülnek a látókörünkbe, mert utolsó palackok, különleges évjáratok. Most elmeséljük nektek, hogy milyen volt a legutóbbi Borklub, hátha kedvet kaptok a következőhöz, és akkor már ti mesélitek mindenkinek az élményeiteket.   Januárban a rajnai rizlingek kerültek a középpontba, pontosabban az volt a kérdés, hogy ez a fajta valóban annyira jó, mint amilyen felhajtás van körülötte mostanában világszerte? A Borklubot Tar Ferenc és Pintér Zsolt tartotta – a borvilágban mindketten évtizedek óta otthonosan mozognak, és ezen az estén bebizonyosodott, hogy milyen jól működnek együtt, folyamatosan folytatták ugyanis egymás gondolatait. Információdús esténk volt, a vendégek pedig ezt kifejezetten élvezték, többen közülük visszajáró borbarátok voltak.   A rajnai rizlingek legnagyobb ismerője Magyarországon minden bizonnyal Tar Ferenc, aki elmesélte, hogy bő másfél évtizede kezdett el tudatosan rieslinget kóstolni, és akkor fogalmazódott meg benne a kérdés: hogy tud egy bor ennyire elegáns, mélyreható, sokrétű és komplex lenni? Sok-sok kóstolás után is a német stílus áll hozzá legközelebb, és parádés borsorral örvendeztette meg a kóstoló közönséget.   A vakkóstolón minden körben két bor került a poharakba, a különböző ízjegyeken keresztül pedig számtalan információ szóba került. A könnyed, vibráló, lendületes borok után az érettebb, markánsabb, rétegzett rajnaik kedvelői is elégedetten dőlhettek hátra. Azaz.. a borok leleplezése után többször kiderült, hogy nem mindig rajnai rizlinget kóstoltunk, hanem furmint volt a másik pohárban, ami az élénksavú rizlingek mellett tompábbnak tűnt, de nagyon szép borokat ismerhettünk meg mindkét fajtából.   A rizlingek esetében a teltség, erőteljes savak mellett a maradékcukor volt az X faktor, ami miatt kerekebb és teltebbek bizonyultak, mint a szikárabb, feszesebb furmintok. Ez nem azt jelenti, hogy a furmintok alulmaradtak, de nehezen összehasonlíthatóak ebben a viszonylatban. Abban teljes egyetértés volt, hogy magasan a német tételek vitték a prímet, azon belül is Pfalz és Rheingau vidékről érkezők bizonyultak közönségkedvencnek.    Szóba került, hogy a népszerű szőlőfajta most az USÁ-ban akkora favorit, hogy két év alatt a hatodik helyről a második legnagyobb rajnai rizling termelő vált az Egyesült Államokból, de bepillantást nyertünk a wachaui bortermelés kulisszatitkaiba is. Terítékre került a fajtára jellemző petrolosság, de nem maradhatott ki a gasztronómiában betöltött szerepe sem – a maradékcukros rizlingek például ázsiai ételek mellett verhetetlenek.   Az est végére senkiben nem maradt egy szemernyi kétség sem: a világ minden tájáról érdemes rajnai rizlingeket kóstolni! A borbárban mi mindenesetre mindent megteszünk, hogy bármikor kimagasló rajnai rizlingek közül tudjatok választani.  A következő VIP Borklub  március 6-án lesz a Kóstolom Borbárban, ekkor a vörösborok királynője, a pinot noir kerül reflektorfénybe. Legalább 12 bor ezen az estén is kinyílik, a szőlőfajta titkait pedig ismét Tar Ferenc és Pintér Zsolt igyekszik megfejteni. Ez is kihagyhatatlan estének ígérkezik, ezért érdemes már most lefoglalni a 12 jegy egyikét! 
Sümegi Ákos Pincészete
  „Régen mindenkinek volt itt egy zsebkendőnyi területe, és mindenki próbálta megteremteni magának azt, amit megevett, megivott, így a dédszüleim is készítettek saját maguknak bort az akkori technológia és adottságok alapján” – meséli Sümegi Ákos, akinek nevét mára a saját pincéje viseli szülőfalujában, Bátán. – „Gyerekként én is sokat jártam a szőlőhegyre, ahol dédnagyapám művelte a szőlőt, de akkor még nem gondoltam, hogy valaha ezzel fogok foglalkozni.” Ákos a Szekszárdi borvidék kis falujából Bajára, majd Budapestre került, de gyakran hazalátogatott. Az édesapja ekkoriban a kárpótlás útján visszakapott területeken termelt szőlőt, amit eleinte más pincéknek értékesített, de aztán három kóracél tartállyal nekiállt az önálló borok készítésének - az egyikbe fehérbor, a másikba rozé, a harmadikba vörös került. A fiát eközben az interneten fellelhető borkészítési titkok, trükkök felkutatására biztatta, hogy minél jobb legyen a végeredmény, majd 2013-ban a családi kupaktanács úgy döntött: a borok elérték azt a színvonalat, hogy érdemes velük piacra lépni. Innentől számítják a pince indulását.  Az első területeken kékfrankos, merlot és zenit volt, a többi fajtát a családtagok választották. „Édesapám a vörösek közül a cabernet franc-t szerette nagyon, a chardonnay-t és a viogniert pedig én választottam ki.” – árulja el a borász. – „A chardonnay egy rendkívül sokoldalú fajta, nagyon jól mutatja a terroirt, és a pezsgő alapbortól a battonage technologiával készített borig számtalan lehetőséget rejt magában. Mellé az Újvilágban népszerű viogniert választottuk, amiből egyelőre fajtabort készítünk.” A pincénél egyébként is fajtaborok készülnek, mert a tulajdonos úgy gondolja, hogy a jó házasításhoz a fajtáknak egyenként is nagyon jónak kell lenniük, nem szeretne „kényszerházasságot”. Ha már mindegyik bornak önálló karaktere és stílusa van, mindegyik jól megállja a helyét a piacon, akkor lehet akár egy bikavérben is gondolkozni – bár ehhez először kadarkát kellene telepíteni… Szóval mostanában még ne keressük a polcokon a Sümegi Ákos bikavéreket, de előbb-utóbb valószínűleg ennek is eljön az ideje.   Van szerencsére más, amit lehet keresni, hiszen a bátai pincészet borai két kategóriában is elérhetőek. Az alap borok fehér címkével, a válogatások sötét címkén elegáns rézszínű felirattal készülnek. Az alap szortimentben részben vagy egészben acéltartályban készült, jó ár-érték arányú borok vannak, a felsőbb kategóriában pedig izgalmas hordó válogatásokat találhatunk viognier vagy kékfrankos fajtákból. Igazi családi vállalkozás a Sümegiéké. Az alapításban oroszlánrészt vállaló édesapa sajnos már nem él, de Ákos édesanyja és párja is aktívan kiveszik a részüket a munkából. A borászati feladatokat azonban a pince névadója végzi, minden pohár bor az ő kézjegyét viseli. Sümegi Ákos számára fontos a természetközeliség. Igaz, így a vadak is előszeretettel látogatják az ültetvényeket… a borász azonban inkább a kiváló borokra koncentrál. S hogy mik a legközelebbi terveik? Régóta kérdezik tőlük, hogy mikor lesz lehetőség helyben bort kóstolni. A közeljövőben egy kóstolóhelyiség kialakításán fognak dolgozni, hogy személyesen is be tudják mutatni büszkeségeiket a borkedvelőknek. Addig azonban néhány delikát üzletben vagy borbárban lehet hozzájuk jutni, vagy megrendelhetőek a pincészet webshopján:   https://shop.sumegiakospinceszete.hu/borok     Powered by WineGroup Ha szeretnél Te is 24 órán belül egy profi webshopot, vedd fel velünk a kapcsolatot! https://winegroup.hu/#kapcsolat   Kövess minket csatornáinkon: FACEBOOK https://www.facebook.com/winegroup/ INSTAGRAM https://www.instagram.com/winegroup.hu/ LINKEDIN https://www.linkedin.com/company/winegroup PODCAST Spotify   Szöveg: Szabó Hajnalka Fotó: Sümegi Ákos Pincészete, WineGroup
11. Borkonferencia
Március 3-án már a 11. Borkonferencia jön – a programról részletesen Bormarketing stratégia, zérótolerancia, eredetvédelem, generációváltás, szőlőtermesztés és klímavédelem, kóstolós masterclassok? Ez csak néhány téma, amiről szó lesz március 3-án, a 11. Borkonferencián.   A március 3-i Borkonferencia már elérhető programját böngészve úgy tűnik, valóban húsbavágó és igen aktuális témákat feszegetnek majd a tavaszi eseményen. Vélhetően a legtöbb szakmabelit az éppen készülő nemzeti bormarketing stratégia érdekli leginkább, amelyről rögtön a konferencia elején kaphatunk majd tájékoztatást. Rókusfalvy Pál, nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos beszél majd az ekkor már ismerhető részletekről. Már csak a téma mibenlétél fogva is ez igen erős felütésnek ígérkezik, de tovább olvasva a programot, a későbbiekben sem fognak a résztvevők unatkozni. Lesz szó például a generációváltásról is, amellyel kapcsolatban Gere Andrea mondja el az ikonikus villányi pincészet személyes tapasztalatait. A szakma profi művelőinek igazi csemege lesz Dr. Zsófi Zsolt, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem habitált egyetemi docense, intézetvezetőjének szőlőtermesztési előadása vagy az Agrárminisztériumot képviselő Gál Péter domináns szőlőfajtákról és az eredetvédelemről szóló prezentációja. Az erősen elméleti témákat kiválóan fogja illusztrálni és frissíteni a két kóstolós (!) fajta masterclass, amelyeknek keretein belül Kamocsay Ákosnak és Kiss Gábornak köszönhetően közelebbről is megismerkedhetünk az Irsaival, Cserszegivel és a Merlot-val. Ezek mellett a szőlőbirtokok mérethatékonyságáról is tanulhatunk Rábai László és Kovács Zoltán jóvoltából, valamint megismerkedhetünk Kiss Zsófia advanced sommelier nemzetközi tapasztalataival is. A konferencia végére pedig igazi csemege érkezik, hiszen az interaktív kerekasztal-beszélgetés témája az alkoholfogyasztással szembeni zérótolerancia lesz, amelyre olyan nagyágyúk érkeznek, mint Knezsik István, az autós nagykoalíció elnöke, Óberling József ezredes úr, rendőrségi főtanácsos, dr. Bátki Pál, ügyvéd, közlekedési szakjogász, illetve természetesen a téma borász szószólói.   A www.aborkonferencia.hu oldalon is nyomon követhetjük a program alakulását és minden további részletet és jelentkezési feltételt is megtalálunk. Végül, de nem utolsósorban, ne feledjük, hogy az elmúlt években bevezetett hagyomány szerint ezen az eseményen hirdetik ki a Kárpát-medence 50 legjobb magyar borászának névsorát, azaz itt ismerhetjük meg a Borászok Borásza díj idei jelöltjeit!
Pannonhalmi rajnai rizling a borszakírók kedvenc fehérbora
A Magyar Borszakírók Köre a megalakulása, azaz 2016 óta minden évben díjazza a tagok által az előző évben kóstolt magyar borokat. A legtöbb jelölést kapó 12-12 fehér- és vörösbort két bizottság vakkóstolón értékeli és pontozza, és mindkét kategóriában egy-egy bor kapja meg végül a Magyar Bor Nagydíjat. Az elismerés először került a Pannonhalmi borvidékre, a fehérborok közül ugyanis a Cseri Pincészet Septimus Rajnai Rizling 2019-es évjárata bizonyult a legjobbnak. Az apró borvidék nagy bora az alig egy évtizede alapított Cseri Pincészetből került ki, akiknek a neve ismerősen cseng a rajnai rizlingek rajongóinak. Cseriék különösen kedvelik ezt a fajtát, így ebből többféle stílusban kerülnek ki borok a kezük alól a nyúli pincében. Római számokkal jelölt sorozatuk VII. tagját, a Septimust kiemelkedő évjáratokban készítik. A családi borászat ifjú borásza, Cseri Barnabás fél évet töltött a moseli Dr Loosen borászatban, hogy ellesse az általuk kedvelt stílusú rajnai rizlingek titkait, itthon ugyanis más filozófia mentén készülnek a borok ebből a fajtából. Ez az elismerés is jól bizonyítja, hogy jó úton járnak, hiszen kifejezetten erős mezőnyben sikerült kiérdemelniük a Magyar Bor Nagydíj 2022 Fehér kategóriájának győzelmét.   A 2022-es Super 12 lista ABC sorrendben: Fehérborok: Balassa Pince: Tokaji Furmint 2019 Szent Tamás (Tokaj) Barta Pince: KVG Furmint-Hárslevelű 2021 (Tokaj) Cseri Pincészet: Septimus Rajnai Rizling 2019 (Pannonhalma) Figula: Köves 2020 (Balatonfüred-Csopak) Holdvölgy: Meditation Király Furmint 2018 (Tokaj) Kősziklás Borászat: Juhfark 2021 (Neszmély) Pajzos Tokaj: Furmint Selection 2019 (Tokaj) Pálffy: Fekete-hegy Olaszrizling 2020 (Balatonfelvidék) Planina Borház: Fehér Kadarka 2021 (Pécs) Andrea: Mária 2019 (Eger) Szabó Zoltán: Rajnai Rizling 2021 (Pécs) Villa Sandahl: Oh Deer Rajnai Rizling 2018 (Badacsony)   Vörösborok: Gere: Fekete Járdovány 2019 (Villány) Almagyar Érseki Szőlőbirtok: Kadarka Superior 2020 (Eger) Eszterbauer: Grand 201 (Szekszárd) Günzer Tamás: GT 50 2019 (Villány) Pannonhalmi Apátsági Pincészet: Infusio 2019 (Pannonhalma) Pécsi Egyetemi Borbirtok: Summa Merlot 2020 (Pécs) Sebestyén: Iván Bikavér 2019 (Szekszárd) Andrea: Agapé Nagy Eged-hegy Grand Superior Bikavér 2017 (Eger) Takler: Szenta-hegyi Cabernet Franc 2018 (Szekszárd) Vesztergombi: Alpha 2017 (Szekszárd) Von Beöthy Pince: Kékfrankos Várkút-dűlő válogatás 2018 (Badacsony) Vylyan: Mandulás Cabernet Franc 2017 (Villlány) Cseri pincészet webshop: https://cseripinceszet.wineshop.hu/ VII. Septimus Rajnai Rizling: https://cseripinceszet.wineshop.hu/borok/444/vii-septimus-rajnai-rizling-s-2020   Szöveg: Szabó Hajnalka Fotók: Cseri pincészet